APAVAC Prize Giving

20160512_201053

APAVAC took pleasure in inviting the winners, the finalists, relatives, teachers and friends to  the 1st APAVAC Literary Contest Prize Giving Ceremony,  which took place on Thursday, 12 May at  IES Lluís Vives secondary school in Valencia.

20160512_201218

The four winning  students and schools  were awarded their  prizes  and the finalists in each category  were presented with a certificate of honour acknowledging their effort and the high quality of their stories.

Writers, relatives, teachers and friends filled the IES Luis Vives school hall to applaud the courageous authors, who were soothed and entertained by the piano music of Yamini Teresa Prabhu Barretto. See our article about Yamini here:

APAVAC Concert from Indian born Spanish pianist

The event was a great success and encouraged the tireless organisers to continue with their efforts and to undertake more activities outside the classroom.

image

I APAVAC LITERARY CONTEST 2016

OFFICIAL  LIST OF WINNERS AND FINALISTS

6º PRIMARIA

WINNER

 

STUDENT CARLA RUIZ BELDA   6º PRIMARIA
STORY THE BABY
SCHOOL MAS CAMARENA,  BÉTERA
TEACHER MR ROBERT GIRET
6º PRIMARIA

 

FINALIST

STUDENT ALEJANDRO CAMPILLO   6º PRIMARIA
STORY THE WARM SHOULDER
SCHOOL MAS CAMARENA,  BÉTERA
TEACHER ÁFRICA NAVARRO
6º PRIMARIA

 

FINALIST

STUDENT CARLOS GARCÍA ARNEDO   6º PRIMARIA
STORY THE DREAM CAVE
SCHOOL MAS CAMARENA,  BÉTERA
TEACHER MR ROBERT GIRET
6º PRIMARIA

 

FINALIST

STUDENT ENRIQUE ARRANZ MATAMOROS    6º PRIMARIA
STORY THE LOST SOUL
SCHOOL CEIP 8 ABRIL,     SAN ANTONIO DE BENAGEBER (VALENCIA)
TEACHER PAQUI MATAMOROS BECERRA
6º PRIMARIA

 

FINALIST

STUDENT MARINA SEBASTIÁN TRAVES      6º PRIMARIA
STORY THE MURDER
SCHOOL CEIP 8 ABRIL,     SAN ANTONIO DE BENAGEBER (VALENCIA)
TEACHER PAQUI MATAMOROS BECERRA
6º PRIMARIA

 

FINALIST

STUDENT HUGO MÉNDEZ LAHOZ    6º PRIMARIA
STORY THE UNKNOWN MAGICIAN
SCHOOL CEIP 8 ABRIL,     SAN ANTONIO DE BENAGEBER (VALENCIA)
TEACHER PAQUI MATAMOROS BECERRA
6º PRIMARIA

 

FINALIST

STUDENT YAIZA AGUILAR QUERO  6º PRIMARIA
STORY THE REAL STORY OF CINDERELLA
SCHOOL CEIP 8 ABRIL,     SAN ANTONIO DE BENAGEBER (VALENCIA)
TEACHER PAQUI MATAMOROS BECERRA
6º PRIMARIA

 

FINALIST

STUDENT MARCOS HERNÁNDEZ GÜELL            6º PRIMARIA
STORY THE HOWL
SCHOOL CEIP 8 ABRIL,     SAN ANTONIO DE BENAGEBER (VALENCIA)
TEACHER PAQUI MATAMOROS BECERRA
6º PRIMARIA

 

FINALIST

STUDENT HÉCTOR GUILLÉN           6º PRIMARIA
STORY LANTERNS
SCHOOL CEIP 8 ABRIL,     SAN ANTONIO DE BENAGEBER (VALENCIA)
TEACHER PAQUI MATAMOROS BECERRA
6º PRIMARIA

 

FINALIST

STUDENT NATALIA MONSERRAT ADELANTADO           6º PRIMARIA
STORY THE DAY OF MY BIRTH
SCHOOL MAS CAMARENA, BÉTERA
TEACHER MISS WANDA KRISTIANSEN
1º&2ºESO

 

WINNER

STUDENT BELEN VIVES GIMENO      1ºESO
STORY MY BEST FRIEND
SCHOOL TORRENOVA, BETXÍ
TEACHER REYES BELLMUNT PONS
1º&2ºº ESO

 

FINALIST

STUDENT ALEX OKONSKYY      1º ESO
STORY THE PILLS
SCHOOL C.C.SANT JAUME APÒSTOL,    MONCADA – VALENCIA
TEACHER Mª BEGOÑA ISUSI MONFORT
1º&2ºº ESO

 

FINALIST

STUDENT AIMÉE MONGORT BOURNIGAL             2º ESO
STORY WALKING ALONE
SCHOOL IES PERE D’ESPLUGUES,   LA POBLA LLARGA
TEACHER IMMA PONS
1º&2ºº ESO

 

FINALIST

STUDENT IVÁN VILLALBA ARJONA             2ºESO
STORY THE WICKED PENDANT
SCHOOL IES ANDREU ALFARO, PAIPORTA
TEACHER VERÓNICA REAL MORTE
1º&2ºº ESO

 

FINALIST

STUDENT MIREIA IVARS TOMÁS   1º ESO
STORY A DAY IN LONDON
SCHOOL IES ANDREU ALFARO, PAIPORTA
TEACHER VERÓNICA REAL MORTE
1º&2ºº ESO

 

FINALIST

STUDENT LAURA APARICIO GAMÓN      1ºESO
STORY THE CALL
SCHOOL COLEGIO SALESIANOS SAN JUAN BOSCO, VALENCIA
TEACHER SONIA MURCIA OLIVARES
1º&2ºº ESO

 

FINALIST

STUDENT ÁNGELA GARCÍA ROIG    2ºESO
STORY LIGHTS AND DARKNESS
SCHOOL IES GILABERT DE CENTELLES, NULES
TEACHER DUNIA ALEMANY JULIÀ
1º&2ºº ESO

 

FINALIST

STUDENT ANA SATORRE SÁNCHEZ      2º ESO
STORY THE LAKE KEY
SCHOOL IES PARE ARQUES,   BENILLOBA
TEACHER ESTELA MARTÍNEZ BOLINCHES
1º&2ºº ESO

 

FINALIST

STUDENT SARA SEGARRA MONZÓ              2º ESO
STORY THE DARK NEIGHBOUR
SCHOOL IES MAESTRAT,  SANT MATEU
TEACHER MANUEL ORDÓÑEZ GIRÓN
1º&2ºº ESO

 

FINALIST

STUDENT CLAUDIA FERNÁNDEZ GARCÍA    2º ESO
STORY AND IT WASN’T MY SISTER
SCHOOL SALESIANOS SANJUAN BOSCO, VALENCIA
TEACHER INMACULADA CASANOVA
3º&4º ESO

 

WINNER

STUDENT ALBA FERNÁNDEZ VALERO  3º ESO
STORY THE MIDNIGHT
SCHOOL SANTA MARÍA MARIANISTAS , ALBORAYA
TEACHER MARÍA AMPARO RIPOLL
3º&4º ESO

 

FINALIST

STUDENT NEREA ROMERO GÓMEZ    4 ESO
STORY THE MOST TERRIBLE LOSS
SCHOOL IES AUSIÀS MARCH , GANDIA
TEACHER ENCARNA SOLER VIDAL
3º&4º ESO

 

FINALIST

STUDENT STELLA LÓPEZ RUIZ   4 ESO
STORY THE MIRROR
SCHOOL IES FEDERICA MONTSENY
TEACHER MONTSERRAT CASAS GONZÁLEZ
3º&4º ESO

 

FINALIST

STUDENT SANDRA GUTIÉRREZ VARO               3º ESO
STORY THE SOUND
SCHOOL IES VILA­ ROJA, CASTELLÓ
TEACHER AMPARO AZNAR RUIZ
3º&4º ESO

 

FINALIST

STUDENT CLAUDIA CASTELBLANQUE GIL   3º ESO
STORY ESCAPE THE FATE
SCHOOL COLEGIO VILAVELLA         ,  VALENCIA
TEACHER CRISTINA MONTULL VEIGA
3º&4º ESO

 

FINALIST

STUDENT INES TORRAS   4º ESO
STORY THE LAST MOMENT
SCHOOL TORRENOVA  , BETXÍ
TEACHER REYES BELLMUNT PONS
3º&4º ESO

 

FINALIST

STUDENT AMBER POLLET     4ºESO
STORY AN UNEXPECTED CHANGE
SCHOOL I.E.S. LES DUNES,   GUARDAMAR DEL SEGURA
TEACHER TRINIDAD AGULLÓ
3º&4º ESO

 

FINALIST

STUDENT CHIDINMA OKAFOR    3º ESO
STORY HOME
SCHOOL TORRENOVA,  BETXÍ
TEACHER REYES BELLMUNT PONS
3º&4º ESO

 

FINALIST

STUDENT CARLOS BENAVENT FUSTER 3º ESO
STORY A MATTER OF ART
SCHOOL IES PERE D’ESPLUGUES  ,  LA POBLA LARGA
TEACHER IMMA PONS
3º&4º ESO

 

FINALIST

STUDENT JOAN PIERA ALVAREZ      3º ESO
STORY NO CHANCE
SCHOOL IES PERE D’ESPLUGUES  ,      LA POBLA LARGA
TEACHER INMA PONS
BATX & FP

 

WINNER

STUDENT VERÓNICA GARCÍA AMORÓS      2º BATX
STORY MY LAST STAR
SCHOOL IES LA ENCANTÀ, ROJALES (ALICANTE)
TEACHER JUAN JOSÉ MIRALLES CUADRADO
BATX & FP

 

FINALIST

STUDENT ANDREA PÉREZ AZORÍN  1º BATX
STORY DARKNES AND SHADOWS
SCHOOL IES JOSÉ MARHUENDA PRATS  ,  PINOSO (ALACANT)
TEACHER LAURA NAVARRO BELTRÁ
BATX & FP

 

FINALIST

STUDENT MERITXELL MICÓ FRAU    2º BATX
STORY LIGHT
SCHOOL IES VILA ROJA,   ALMASSORA (CASTELLÓ)
TEACHER AMPARO AZNAR RUIZ
BATX & FP

 

FINALIST

STUDENT PAULA GIL CALABOR    2º BATX
STORY SCARLET FEBRUARY
SCHOOL IES EL SALER , VALENCIA
TEACHER ISABEL GARCIA ROIG
BATX & FP

 

FINALIST

STUDENT ALTEA GUEVARA ALONSO   2º BATX
STORY MY MIDNIGHT SUN
SCHOOL I.E.S  EL CABANYAL, VALENCIA
TEACHER VICTORIA ANDRÉS LUENGO
BATX & FP

 

FINALIST

STUDENT VICTOR RUBERT JIMÉNEZ    1º BATX
STORY FANTASY AND MAYHEM
SCHOOL IES LLOMBAI   , BURRIANA
TEACHER JUAN PEDRO PARDO GÓMEZ
BATX & FP

 

FINALIST

STUDENT MIGUEL PAVÓN ROCA      FP GRADO MEDIO IMPRESIÓN GRÁFICA
STORY THE MONSTER
SCHOOL CIPFP CIUTAT DE L’APRENENT, VALENCIA
TEACHER ESTHER BERNABEU LÓPEZ
BATX & FP

 

FINALIST

STUDENT JUAN MANUEL GENTILE   FP GRAU MITJÀ
STORY THE FIFTH FLOOR
SCHOOL CIPFP CIUTAT DE L ́APRENENT, VALENCIA
TEACHER CATALINA PANEQUE SANCHEZ
BATX & FP

 

FINALIST

STUDENT CLARA GABALDON ESTEBAN   2º BATX
STORY DANCING WITH A GHOST
SCHOOL IES ABASTOS, VALENCIA
TEACHER TERUCA FIGUEROLA
BATX & FP

 

FINALIST

STUDENT SONIA ARIOLS   2º BATX
STORY FRIENDS….?
SCHOOL IES ABASTOS, VALENCIA
TEACHER TERUCA FIGUEROLA

 

 

Search in Site

Leave a Reply